Mossunk kezet
Mielőtt a sebbe nyúlnánk, mindig mossuk meg alaposan a kezünket szappannal és meleg vízzel, vagy használjunk kézfertőtlenítőt. Ez segít csökkenteni a fertőzés kockázatát.
Bradolife kézfertőtlenítő gél 500 ml
Csillapítsuk a vérzést
Amennyiben a seb vérzik, gyengéden nyomjuk a seb helyét steril gézzel vagy tiszta ruhával. Az erőteljes nyomás segít megállítani a vérzést. Ha a vérzés nem áll meg illetve nagy mennyiségű vérvesztéssel jár hívjunk segítséget és a mentőszolgálat kiérkezéséig folytassuk a vérzéscsillapítást a fenti módszerrel.
Mesosoft steril törlő seb és bőrtisztításhoz
Tisztítsuk meg a sebet
Amikor a vérzés csillapodott, óvatosan öblítsük le a sebet langyos vízzel, hogy eltávolítsuk a piszkot, a baktériumokat és egyéb szennyeződéseket. Használjunk steril sóoldatot vagy enyhe fertőtlenítőszert. Ne használjunk hidrogén-peroxidot vagy jód alapú oldatokat, mert ezek lassíthatják a sebgyógyulást.
Szárítsuk meg és fedjük be a sebet
Az öblítés után óvatosan szárítsuk meg a sebet steril gézzel vagy tiszta, puha ruhával. Vigyázzunk, hogy ne dörzsöljük vagy nyomjuk meg a sebet. Ezután helyezzünk steril sebkötést vagy sebtapaszokat a sebre. Ez segít megvédeni a sebet a szennyeződésektől és fertőzésektől.
Cosmopor vízálló sebtapasz
Kísérjük figyelemmel a sebgyógyulást
Rendszeresen ellenőrizzük a seb állapotát. Ha a seb pirossá, duzzadttá vagy fájdalmassá válik, gennyes váladék távozik belőle forduljunk orvoshoz. Ezek a jelek fertőzésre utalhatnak, és további kezelést igényelhetnek.
Fontos, hogy a vágott sebet megfelelően kezeljük a gyógyulás érdekében. Ha bármilyen kétségünk merül fel a sebkezeléssel kapcsolatban, vagy ha a seb súlyosabb, nem tudjuk csillapítani a vérzést, mindig keressük fel orvosunkat vagy hívjunk mentőt.
Mi a teendő szúrt seb esetében?
A vágott, illetve metszett sebek általában kevésbé súlyosak, így otthoni körülmények között is könnyebben elláthatóak. A szúrt sebek ezzel szemben sokszor jelentéktelennek tűnhetnek, azonban nem érdemes alábecsülni a sérülést, mivel akár életveszélyes állapotokhoz is vezethetnek.
A szúrt sebek esetében ugyanis nehéz megítélni a seb mélységét, idegek sérülhetnek és szövődményeket okozhatnak a szövetek mélyebb rétegeibe jutó baktériumok is.
Emiatt szúrt sebbel az otthoni elsősegély ellátást követően mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Mélyre hatoló szúrt seb esetén ne távolítsuk el az idegen testet, mivel ez további vérzést okozhat. Forduljunk orvoshoz, aki segít szakszerűen eltávolítani a sérülést okozó tárgyat.